wedrowiec_omzg1

Idź do spisu treści

Menu główne

AKTUALNOŚCI 2023

WYCIECZKI TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA
DO ŚWIDNICY - ANDRZEJKI
W DNI 25-26.11.2023R.

Kraina wygasłych wulkanów - Myślibórz – relikty wulkanizmu – Małe Organy Myśliborskie, rezerwat Wąwóz Myśliborski  niezwykle malowniczy 4,5 km położony na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy w Górach Kaczawskich. Ścieżka przyrodnicza, prowadzi po najpiękniejszym odcinku doliny rzeki Jawornik przez mostki pokonując wartki jej nurt. GALERIA

WYCIECZKI TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA
NOWY MŁYN - LUBIECHNIA MAŁA - LUBIECHNIA WIELKA
W dniu 14.10.2023r.


W dniu 14.10.2023r. Krośnieńskie Koło PTTK WĘDROWIEC zorganizowało wycieczkę turystyczno - krajoznawczą. Nowy Młyn - zwiedzano Szlak Bobrowy, Lubiechnia Mała - kościół szachulcowy natomiast w Lubiechni Wielkiech w Gospodarstwie Agroturystycznym DERENIÓWK odbyła się biesiada turystyczna podczas której dokonania podsumowania sezonu turystycznego 2023r. Krośnieńskie Koło PTTK w 2023r. zorganizowało 18 wycieczek krajowych i zagranicznych  w których uczestniczyło 650 turystów i miłośników turystyki. Przedstawiono główne zamierzenia turystyczno krajoznawcze na 2024r. W biesiadzie turystycznej uczestniczyło 65 członków PTTK. GALERIA

Jan MUŃKO



WYCIECZKI TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA
GUBIN - GUBEN
30 LECIE EUROREGIONU SPREWA - NYSA - BÓBR

W dniu
23.09.2023r
GALERIA


WYCIECZKI TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA
Szwecja - Olandia - Bydgoszcz
W dniu 18-20.
09.2023r
GALERIA

WYCIECZKI TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA
Na wiszący most i ścieżkę w obłokach - Dolny Morava
W dniu
26.08.2023r
GALERIA


WYCIECZKI TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA
DO ŁODZI

W dniu
12-13.08.2023r
GALERIA


ZLOT PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI KOLARSKIEJ

W dniach 4.06-10.06 2023 odbył się 63 ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Organizatorem  było PTTK Jaworzno oraz Klub Turystyki Rowerowej Andrower.
W Rzykach, nieopodal Andrychowa,  bazie zlotu, stawiło się 422 rowerowo zakręconych miłośników turystyki rowerowej. Celem zlotu jest popularyzacja turystyki rowerowej jako formy czynnego wypoczynku, doskonalenie wiedzy i umiejętności Przodowników Turystyki Kolarskiej, integracja środowiska, krzewienie zamiłowania do krajoznawstwa, wymiana doświadczeń turystów i kadry PTTK z całej Polski. Opracowano wiele ciekawych tras, spośród których można było zwiedzić m.in. Wadowice, Lanckoronę, Kalwarię Zebrzydowską, Oświęcim, Czanice, Żywiec, Międzybrodzie Bialskie, Wieprz. Uczestnicy mogli wziąć udział w spływie kajakowym na Wiśle lub pieszej wycieczce na Babią Górę. Jak co roku, chętni podczas kursu mogli uzyskać uprawnienia Przodownika Turystyki Kolarskiej.
I my tam byłyśmy, blisko 300 km pokręciłyśmy i jak zawsze świetnie się bawiłyśmy. Zwiedziłyśmy przepiękne miejsca zachodniej części województwa małopolskiego na Pogórzu Śląskim oraz Beskidzie Małym. Dziękujemy koleżankom z Gubina i Lubska za wspólny i wspaniale spędzony czas. Do zobaczenia za rok.
GALERIA

WYCIECZKI
TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZEJ
SZPREWALD – BURG - LUBENAU
W dniu 27.05.2023r

GALERIA

WYCIECZKA TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZA
Drezno - parada parowców
W DNIU
1 MAJA 2023R.
GALERIA



WYCIECZKA TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZA
Krosno
Odrzańskie - Rakoniewice - Grodzisk Wlkp - Ptaszkowo
W DNIU
22 KWIETNIA 2023R.
GALERIA


WYCIECZKA PIESZ
Krosno Odrzańskie - Radnica - Drzeńsko - Lubiechnia Wielka - Lubiechnia Mała - Rzepin
W DNIU 15 KWIETNIA 2023R.
GALERIA


WYCIECZKA DO LUBIĄŻA I WROCŁAWIA 12.03.2023r.

W drodze na koncert do Wrocławia zatrzymaliśmy się w Lubiążu poznając największy w Polsce Klasztor Opactwa Cystersów.Obecnie nie spełnia swej dawnej funkcji, ale warto poznać w skrócie jego bogatą historię.
Pierwsi cystersi przybyli tu z Turyngii w XII w.,a szczytowy rozkwit gospodarczyi kulturalny średniowiecznego opactwa następuje w XIV w. będącego wówczas centrum produkcji literackiej i historiozoficznej Śląska. Jego posiadłości dzięki licznym darowiznom i zakupom sięgają od Wielkopolski przez Śląsk do Małopolski, jednak wojny husyckie i następujące zniszczenia przyczyniają się do powolnego upadku.
Wiek XVII jest okresem rozkwitu kompleksu i należy do największych tego typu w Europie środkowej. Powstało 300 pomieszczeń zdobionych znakomitymi płótnami m.in. śląskiego malarza Michała Willmanna. Powstają nowe obiekty, pałac opatów, klasztor, browar, piekarnia, szpital i wiele innych zabudowań gospodarczych. W tym czasie gruntownie przebudowano także wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny nadając mu wspaniały barokowy wystrój i wyposażenie.
Wiek XVIII jest końcem świetności tego klasztoru, zakon Cystersów po 650 latach wraz z przejściem Śląska pod panowanie pruskie przestaje istnieć, a na mocy rozporządzenia królewskiego dokonano sekularyzacji opactwa cysterskiego. Wywieziono płótna, rzeźby i wiele innych cennych przedmiotów. Klasztor funkcjonuje jako szpital dla psychicznie chorych pacjentów. W XIX w.  rozebrano wystrój pałacu i kościoła i wywieziono do innych kościołów i muzeów.
Po II wojnie św. Funkcjonuje szpital dla Armii Radzieckiej, od 1950 roku bez gospodarza ulegał grabieży i dekapitalizacji. W kolejnych latach prace konserwatorskie pod okiem konserwatora zabytków z braku środków nie zabezpieczały obiektu przed niszczeniem. Od ponad 30 lat opiekę obejmuje Fundacja Lubiąż i dzięki olbrzymim staraniom grupy osób prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe. Mimo nikłego wsparcia instytucji państwowych,  prowadzona jest rewitalizacja, trwają prace konserwatorskie w bibliotece, położono nową dachówkę, odnawiana jest elewacja budynku dla zwiedzających udostępniono odnowione salę książęcą i refektarz. Zwiedzanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem przed okazałym pałacem i udaliśmy się w kierunku Wrocławia.
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego- jedno z największych obiektów koncertowych w Europie środkowej, powstało w 2015 roku, dostępne są 4 sale koncertowe, sala główna  mieści 1804 miejsca.
W programie koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją JosepaSwensena wysłuchaliśmy trzy arcydzieła muzyki XX w. p.n. Organy i smyczki.
Z wyprawy wróciliśmy pełni wrażeń i wzbogaceni o doznania wizualne i słuchowe. Był to kolejny, udany, wspólny wyjazd członków PTTK WĘDROWIEC i Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W wycieczce uczestniczyło 45 turystów.
galeria.

Maria KOLANKO


WYCIECZKA TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA DO LUBNIEWIC
POŁĄCZONA Z ZAKOŃCZENIEM KARNAWAŁU

w dniu 1
1-12.02.2023r.

    

Wycieczkę rozpoczęto spacerem po miasteczku miłości Lubniewice szlakiem Michaliny Wisłockiej biegnącym m.i. plażą miejską, wokół Nowego Zamku obok Drzewa Uniesień, Ławeczki Miłości i Mostku Miłości. W godzinach wieczornych rozpoczęto biesiadę w miłym i doborowym towarzystwie połączona z tańcami przy muzyce mechanicznej. Po tak wspaniałej biesiadzie następnego dnia po śniadaniu uczestnicy udali się na spacer wokół jeziora Lubiąż lub Krajnik i dalej do punktu Koźli Kamień pokonując 12 km. W wycieczce uczestniczyło 50 turystów. galeria

Jan MUŃKO


WYCIECZKA TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZA DO SZCZECINA
w dniu 10.02.2023r.

To był wspaniały dzień. Grupa melomanów z Krośnieńskiego Koła PTTK Wędrowiec, Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Oddziału Zielonogórskiego PTTK wybrali się do Szczecina. Pod kierunkiem przewodnika Mateusza, w sposób treściwy poznaliśmy historię i zabytki miasta. Końcowym etapem zwiedzania była Filharmonia Szczecińska. Przepiękny nowoczesny obiekt zharmonizowany z neogotycką zabudową miasta, akustyką zbliżoną do Filharmonii Wiedeńskiej, zrobił na nas ogromne wrażenie. Jednakże wisienką na torcie naszej wyprawy był koncert symfoniczny. Usłyszeliśmy suity baletowe Manuela de Falla oraz Siergieja Prokofiewa. W utworze Joaquina Rodrigo, grą na gitarze zaczarował Villegas, hiszpański wirtuoz, uzyskując największe uznanie publiczności. W wycieczce uczestniczyło 50 turystów. galeria

Maria KOLANKO

SPOTKANIE NOWOROCZNE

W dniu 27.01.2023 r. Krośnieńskie Koło PTTK WĘDROWIEC zorganizowało Spotaknie Noworoczne dla członków KOŁA na którym, członkowie opłacili składki oraz otrzymali znaczki na rok 2023/24. W czsie spotkania Prezes Koła zapoznał z planem na 2023r. oraz omówił wycieczki które będą oraganizowane w tym roku. W spotkaniu uczestniczył 83 człnków Kola WĘDROWIEC.

Jan MUŃKO

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego