wedrowiec_omzg1

Idź do spisu treści

Menu główne

RAJDY ROWEROWE

RAJD ROWEROWY PO ZIEMI JAROSŁAWSKIEJ
w dniach 3-10 sierpnia 2024r.


W dniach 3-10.08.2024 r. członkowie Koła PTTK WĘDROWIEC uczestniczyli w Rajdzie Rowerowym po Ziemi Jarosławskiej, organizowanym przez Klub Kolarski PTTK Gliwice im. Wł. Huzy oraz Warszawski Klub Rowerowy Wektor. Wspaniale przygotowany przez Grzegorza i Agatę Kukowka pod względem organizacyjnym rajd przyciąga całe rodziny a dużą zaletą jest też wspaniała atmosfera oraz co wieczorne ogniska z kiełbaskami i gitarą.
Zwiedziliśmy piękne i bogate historycznie miejsca ziemi jarosławskiej. W drodze do Łańcuta, który przywitał nas deszczem, zwiedziliśmy Uniwersytet Ludowy w Gaci. Obiekt zbudowany w latach 1935-1936, w którym obecnie mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy. Kolejnym przystankiem było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. W Łańcucie zwiedziliśmy pałac z XVII w. zbudowany przez Stanisława Lubomirskiego, podziwialiśmy również imponujący zbiór pojazdów konnych i wozownię.
Przeworsk uraczył nas pięknem Bazyliki pw. Ducha Św, jedną z najcenniejszych budowli gotyckich w Polsce oraz pałacem, który obecnie jest siedzibą Muzeum. Atrakcją Przeworska jest kolejka wąskotorowa Pogórzanin, którą odbyliśmy przejażdżkę do Łopuszki Małej na obiad w Zajeździe Ranczo
Zarzecze, które było naszą bazą noclegową w Schronisku Młodzieżowym, znajduje się zespół Pałacowo-Parkowy, dawna siedziba rodu Dzieduszyckich.
Na szlaku do Pruchnika, w którym odnajdujemy oryginalny układ przestrzenny miasta, przetrwały nieliczne drewniane domy z podcieniami. Odwiedzamy stadninę koni w Węgierce, gdzie po pieczonych smakowitych kiełbaskach zmierzamy do wąwozu LELOS. W Rokietnicy zwiedziliśmy kościół z XV/XVI w. Dotarliśmy również do Chotyńca, zwiedzając drewnianą cerkiew z 1610 r. wpisaną na listę UNESCO.
W Jarosławiu uczestników rajdu powitał burmistrz miasta, następnie grupami zwiedzaliśmy piękne miasto podkarpackiej ziemi. Jaroslaw, to miasto unikatowe, sięgające XII w. położone nad rzeką San, w wieku XVI i XVII słynne jako drugie (po Frankfurcie nad Menem ) w handlu azjatycko-europejskim. Posiada najbardziej rozbudowaną sieć podziemnych korytarzy. Ciekawostką jest fakt, że w Jarosławiu 11.11.1901r. urodził się Sam Spiegel, producent filmu" Most na Rzece Kwai", którego produkcje trzykrotnie zdobywały Oscara w kategorii "Najlepszy Film".
Warto było tu przyjechać, poznawać bogate krajoznawczo i historycznie miejsca.

Maria KOLANKO



 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego